Окуляри – важливий елемент екіпірування та засіб індивідуального захисту, зокрема для представників сфери безпеки. До підбору окулярів потрібно підходити свідомо і враховувати ряд рекомендацій. Адже робота бодігарда починається з особистої безпеки.
Сьогодні на ринку представлені різні типи окулярів, зокрема: сонцезахисні, стрілецькі, тактичні, протиуламкові тощо. Кожен тип має свої особливості та рівень захисту. Поговоримо про тактичні окуляри та на що звертати увагу під час їх вибору.
Відзначимо, що термін “тактичні окуляри” став загальновживаним для будь-яких окулярів, що використовуються військовими, представниками правоохоронних органів та спецслужб. Втім їх можна умовно поділити на два підвиди:
- Тактичні окуляри, які використовуються для виконання завдань з підвищеним ризиком для життя та здоров’я. Вони мають балістичні стандарти безпеки, захищають від рикошету, уламків, пилу тощо.
- Тактичні окуляри закритого типу для використання з шоломом – теж мають балістичні стандарти безпеки, але щільно прилягають до обличчя за рахунок м’якої підкладки та резинки на потилицю (або на кріплення на шоломі). Використовуються під час бойових дій та мають максимально доступний захист очей.
Тактичні окуляри виконують наступні завдання:
- Захист очей від рикошету та уламків.
- Сприяння прихованому спостереженню (за умови використання непрозорих лінз).
- Захист від сонячних променів та засліплення.
- Підвищення ефективності зору в різних умовах освітлення.
Як правильно підібрати захисні окуляри
1. Визначте призначення. Перш за все потрібно визначитись за яких умов окуляри будуть використовуватись. Залежно від цього формуйте основні критерії: міцність, вага, колір скла тощо.
Тут можна виділити наступні категорії:
- Військові дії – потребують максимальної балістичної стійкості та захисту.
- Професійні завдання з ризиком вогневого контакту – для співробітників силових структур, охорони, спецслужб.
- Здійснення розмінування – вимагають особливого захисту від уламків.
- Спортивні активності – для занять зі стрільби, гри у страйкбол та під час занять іншими видами спорту.
- Цивільне життя, відпочинок – для щоденного використання з достатнім рівнем захисту від ультрафіолету.
2. Обирайте необхідний рівень міцності конструкції та матеріалів
Залежно від того в яких умовах будуть використовуватись ці окуляри, потрібно обирати оправу та лінзи:
Оправа буває:
- Алюмінієва: легка та міцна.
- Пластикова: важливо, щоб пластик був еластичним, в’язким та стійким до механічного пошкодження. Сьогодні це найбільш поширений матеріал для виготовлення оправ.
- З титанового сплаву: тип металевого матеріалу, який складається переважно з титану з додаванням інших металів, має максимальну міцність.
Колір лінз:
Димчасті, або темні лінзи використовуються для виконання завдань у сонячний день. Такі лінзи поглинають світло, заспокоюють рецептори очей, дають найбільш реальну передачу кольорів навколишнього середовища, не втомлюючи очі.
Повністю прозорі лінзи – ідеально підходять для стрілецьких клубів, закритих приміщень зі штучним освітленням, або для стрільби на відкритих стрільбищах у вечірній час. Також використання із ПНБ, тепловізорами, та іншими оптичними приладами (щоб не спотворювати ясність зображення).
Світло-жовті лінзи: особливо добре підходять для вуличних умов, та умов сильної хмарності, для похмурої погоди. Частково обмежують пропускання синього кольору, що призводить до збільшення контрасту та часткового покращення сприйняття відстані, чіткості та різкості. Ще одна перевага жовтих лінз – вони значно зменшують зорову напругу, добре підвищують контрастність у легких сутінках, в тумані та у похмуру погоду.
Помаранчеві лінзи, або темно-жовті: створені для стендової стрільби, щоб помаранчева тарілка контрастувала на коричневому тлі (пісок, суха трава), головним призначенням їх є використання за умов освітлення, коли хмарно із проясненням. Вони добре відфільтровують пропускання синього кольору.
Темно-зелені лінзи: ідеально підходять для використання в умовах яскравого сонця та підвищеної яскравості. Зелений колір зменшує навантаження на очі, природно фільтрує світло та забезпечує максимально нейтральне сприйняття кольорів.
Фотохромні лінзи, «хамелеони» – затемняються під впливом прямих сонячних променів, та висвітлюються від їх відсутності.
Поляризаційні лінзи – це лінзи, що здатні усувати відблиски, що виникають при відображенні світла від різних поверхонь, таких як вода, сніг, мокрий асфальт, дах будинку, вітрове скло автівки тощо. Технологія дозволяє у яскравий сонячний день бачити буквально крізь воду, та вітрове скло авто.
Щодо матеріалів, з яких виготовляють лінзи для захисних окулярів, то варто звернути увагу, що найпотужніший рівень захисту у полікарбонату. Цей матеріал дає можливість ефективно діяти в умовах значних небезпек і великого навантаження, а також витримувати уламки та рикошет. Саме цей матеріал використовується у балістичних окулярах. Стандарт для балістичних окулярів набагато вищий, ніж для звичайних промислових і він є обов’язковим для використання у бойових умовах.
3. Зверніть увагу на функціональні характеристики.
Це ті критерії, які зроблять захисні окуляри зручними у використанні. Часто захисні окуляри потрібно носити тривалий час і дискомфорт, який приносять погано підібрані окуляри, може становити серйозну проблему. Тож варто обирати окуляри, які будуть ергономічними та мають:
- Надійну конструкцію та відповідний рівень захисту лінз.
- Регульовану носоупорну дугу.
- Надійне фіксування на голові та зручні дужки, що не тиснуть.
- Захист від ультрафіолету.
Критичні «червоні прапорці», на які варто звернути увагу при виборі захисних окулярів:
- Невідомі бренди, аналоги або підробки: такі окуляри як правило виконані без дотримання стандартів, не мають сертифікації, що робить неможливою оцінку рівня захисту та якості матеріалів.
- Конструктивні недоліки: розхитана конструкція, тиск на ділянку перенісся, спотворення зображення, швидка деформація, неможливість регулювання, незручне прилягання, погане прилягання дужок до голови.
Пам’ятайте: Правильно підібрані окуляри можуть врятувати життя та зберегти зір в критичній ситуації.