Сьогодні, у Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки і допомоги в діяльності, пов’язаної з розмінуванням, хочемо нагадати кожному, що від початку повномасштабного вторгнення близько 30% території України потребує очищення від мін та вибухонебезпечних залишків війни. За оцінками експертів, повне розмінування може тривати десятиліття. А це означає, що ця біда з нами надовго.
Вибухонебезпечні предмети — це не лише боєприпаси промислового виробництва, але й саморобні вибухові пристрої.
До боєприпасів промислового виробництва відносяться: бойові частини ракет, артилерійські боєприпаси (снаряди, міни), ручні гранати, авіаційні бомби, патрони тощо.
Саморобні вибухові пристрої — це пристрої, виготовлені з підручних матеріалів, які містять вибухові речовини та запальні суміші, з різними типами датчиків цілі. Їх встановлюють з метою знищення, руйнування, нанесення матеріальної шкоди, деморалізації населення та створення нестабільної обстановки в країні. Такі пристрої зазвичай замасковані під звичні нам речі повсякденного використання і становлять серйозну загрозу для життя людей.
Ознаки потенційної присутності вибухонебезпечних предметів:
• Незвичний вигляд предметів, у яких прослуховуються дивні звуки, зокрема цокання механізму годинника, наявність непередбачених антен.
• Сліди демаскуючих ознак: залишки ізоляційної стрічки, дротів, недопалки в незвичних місцях.
• Зміни в рельєфі: свіжоскопаний ґрунт, неприродні купи каміння тощо.
• Сухі або зв’язані пучки трави чи кущів.
• Предмети у незвичних місцях без очевидного власника.
• Масляні плями, дивні запахи, яких не мало б бути.
• Елементи штатної упаковки боєприпасів, дротяних розтяжок (датчиків цілі).
Слід також пам’ятати, шо уламки, які залишаються після збиття дронів чи ракет, теж становлять смертельну загрозу. Вони можуть містити бойові (касетні) припаси, що не вибухнули, вибухові пристрої або небезпечні речовини. Так, крилата ракета фактично є великим баком із токсичним паливом. Тому категорично заборонено торкатися уламків, забирати їх додому або розбирати на брухт — це може призвести до трагічних наслідків.
Що робити, якщо ви виявили підозрілий предмет?
1. ЗУПИНІТЬСЯ і нічого не чіпайте. Зберігайте спокій.
2. ПОПЕРЕДЬТЕ людей навколо. Небезпека може загрожувати не лише вам.
3. ВІДІЙДІТЬ самі і відведіть інших щонайменше на 100 метрів від місця знахідки. Відходьте тим самим шляхом, яким прийшли. Та сховайтесь за укриттям.
4. ПОВІДОМТЕ екстрені служби про знахідку за номерами 101 або 102. Чітко вкажіть місце знаходження підозрілого предмета або зробіть відповідне маркування з вказівником на місце знахідки.
Навчіть дітей! правилам безпечної поведінки:
• Не підбирати та не розбирати знайдені незнайомі предмети.
• Повідомляти дорослих про підозрілі предмети.
• Триматися подалі від потенційно небезпечних місць
Пам’ятайте, вибухівку можна сховати та замаскувати будь-де!