З 1 січня до 1 квітня в Україні триває загальнодержавна кампанія подання щорічних декларацій суб’єктами декларування. Начальник відділу з питань запобігання та виявлення корупції Микола Удовик надав роз’яснення з окремих питань заповнення щорічних декларацій військовослужбовцями та працівниками Управління державної охорони України.
Хто є суб’єктами декларування в УДО України, які зобов’язані подати декларацію за минулий рік, що охоплює період з 1 січня по 31 грудня 2020 року?
- Особи, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище – Начальник Управління, перший заступник та заступники Начальника Управління, військові посадові особи вищого офіцерського складу;
- Військовослужбовці УДО України старшого офіцерського складу;
- Керівники державних підприємств, установ, організацій, інших суб’єктів господарювання державної форми власності та їх заступники, призначення яких здійснюється державними органами;
- Працівники та військовослужбовці УДО України, які обіймають посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Хто з військовослужбовців звільняється від обов’язкового декларування?
Згідно з частиною п’ятою статті 45 Закону «Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дія розділу VII Закону «Фінансовий контроль», зокрема, не поширюється на військових посадових осіб з числа військовослужбовців військової служби за контрактом осіб рядового складу, військової служби за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, військовослужбовців молодшого офіцерського складу військової служби за контрактом осіб офіцерського складу, якщо вони не наділені організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями.
Де і як можна отримати унікальний номер запису Єдиного державного демографічного реєстру?
Унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (далі –УНЗР) – це цифровий, незмінний ідентифікатор людини, який допомагає швидко та достовірно встановити особу, представлений двома послідовностями з восьми та п’яти цифр, розділених текстовим символом «-».
УНЗР присвоюється при оформленні одного із біометричних документів, чи то ID-картка, чи то паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
УНЗР є незмінним протягом усього життя громадянина (не змінюється у разі зміни прізвища, імені або будь-яких інших відомостей).
УНЗР прописаний на вашому документі, як вказано на малюнку.
Як отримати електронний цифровий підпис суб’єкту декларування?
Військовослужбовець чи працівник УДО України, зокрема, безкоштовно може отримати електронний цифровий підпис, як фізична особа, у будь-якому центрі обслуговування платників податків без розголошення належності до УДО України. При собі необхідно мати копію паспорта, копію індивідуального податкового номеру та USB-флеш-накопичувач.
Крім цього, якщо військовослужбовець чи працівник УДО України є клієнтом АКБ «Приватбанк», то він також може безкоштовно отримати ЕЦП замовивши його через додаток «Privat24».
Список акредитованих центрів сертифікації ключів для отримання електронного цифрового підпису:
- АЦСК Державної прикордонної служби України
- АЦСК Збройних Сил України
- АЦСК Державної казначейської служби України
- АЦСК «Головний інформаційно-обчислювальний центр Державної адміністрації залізничного транспорту України»
- АЦСК ринку електричної енергії
- АЦСК органів юстиції України
- АЦСК Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності»
- АЦСК державного підприємства «Українські спеціальні системи»,
- АЦСК Інформаційно-довідкового департаменту ДФС
- АЦСК публічного акціонерного товариства «Національний депозитарій України»
- АЦСК публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк»
- АЦСК товариства з обмеженою відповідальністю «Алтерсайн»
- АЦСК «Masterkey» товариства з обмеженою відповідальністю «Арт-мастер»
- АЦСК товариства з обмеженою відповідальністю «Ключові системи»
- АЦСК ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК»
- АЦСК товариства з обмеженою відповідальністю «Центр сертифікації ключів «Україна».
Хто належить до членів сім’ї суб’єкта декларування? Чи обов’язково потрібно їх декларувати?
Членом сім’ї вважається: особа, яка перебуває у шлюбі із суб’єктом декларування та діти зазначеного суб’єкта до досягнення ними повноліття, незалежно від спільного проживання із суб’єктом;
будь-які особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки із суб’єктом декларування (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі);
також членами сім’ї суб’єкта декларування, які не є його подружжям або дітьми, вважаються особи, що спільно проживали із суб’єктом декларування станом на останній день звітного періоду або сукупно протягом не менше 183 днів протягом року, що передує року подання декларації.
Тобто, в разі, якщо чоловік та дружина перебувають у шлюбі, проте не проживають разом (те саме стосується і неповнолітніх дітей, які спільно не проживають із суб’єктом декларування) – у суб’єкта декларування є обов’язок зазначення їх у декларації.
Чи необхідно зазначати в декларації неповнолітніх дітей від попередніх шлюбів, які проживають окремо?
Так. Згідно з визначенням терміну «члени сім’ї», що міститься в статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» та приміткою до статті 46 цього Закону членами сім’ї суб’єкта декларування вважаються: «діти суб’єкта декларування до досягнення ними повноліття, незалежного від їх спільного проживання із суб’єктом декларування упродовж звітного періоду».
Які відомості про банківські та інші фінансові установи зазначаються в декларації?
У декларації зазначаються банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у суб’єкта декларування або членів його сім’ї відкриті рахунки (незалежно від типу рахунку, а також рахунки, відкриті третіми особами на ім’я суб’єкта декларування або членів його сім’ї) або зберігаються кошти, інше майно. Такі відомості включають дані про тип та номер рахунку, дані про банківську або іншу фінансову установу, осіб, які мають право розпоряджатися таким рахунком або мають доступ до індивідуального банківського сейфа, осіб, які відкрили рахунок на ім’я суб’єкта декларування або членів його сім’ї.
Чи подає декларацію військовослужбовець при звільненні з військової служби?
Так. Це декларація суб’єкта декларування, який припиняє відповідну діяльність (декларація перед звільненням) – декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону «Про запобігання корупції» не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». Декларація «перед звільненням» охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб’єктом декларування.
Декларанту невідомі окремі відомості щодо майна або окремі відомості щодо майна не існують, що робити?
Якщо суб’єкт декларування або член його сім’ї не пам’ятає точну дату набуття прав на майно, і при цьому правовстановлюючі документи відсутні, а встановити цю дату з інших офіційних джерел неможливо, суб’єкт декларування може зазначити як таку дату перше число відповідного місяця або 1 січня відповідного року.
Якщо допущено помилки при заповненні у поданій декларації в який термін суб’єкт декларування має право її виправити?
Передбачено, що упродовж 7 днів після подання декларації суб’єкт декларування може подати виправлену декларацію, але не більше трьох разів.
Яка юридична відповідальність суб’єктів декларування за неподання, несвоєчасне подання чи подання недостовірних відомостей у деклараціях?
За неподання, несвоєчасне подання чи подання недостовірних відомостей у деклараціях передбачена адміністративна (ст. 172-6 КУпАП) та кримінальна відповідальність (ст. 366-2 та ст. 366-3 КК України).